2495.jpg (969 KB)

Danas se navršilo 85 godina otkako su Srbi sa desne strane Popovog polja monstruozno ubijani, a neki i živi bacani u jamu Jagodnjaču na Ržanom Dolu.

Na mjestu nezapamćenog zločina iz te daleke 1941. godine i jutros smo zatekli upaljene svijeće i cvijeće.

Sjećanje na svoje stradale i taj kobni dan porodica Veljković iz Bačke Palanke čuvala je i onda kada njeni članovi nisu mogli da dođu na ovo stratište. Toga dana odlazili bi u crkvu u Palanci i palili svijeće za svoje stradale u jami Jagodnjači, rekao nam je Goran Veljković, koga smo jutros zatekli kod jame.

„Moj djed Jovo i ujak Manojlo stradali su na današnji dan te 1941. godine i to je poseban i tužan dan za moju porodicu. Sjećam se da je godinama moja majka kretala na put u Hercegovinu da bi 23. juna došla na ovo mjesto. Ako bi bila spriječena da dođe, toga dana ne bi išla na posao, već bi odlazila u crkvu da zapali svijeću i da pomen svom ocu, bratu i ostalim rođacima iz naše porodice. Smatrajući da je to naša porodična obaveza, i poslije njene smrti nastavio sam da 23. jun obilježavam kao zavještanu porodičnu obavezu koju ne smijem zanemariti. Ove godine došao sam sa sinom Ognjenom, da i on na ovom mjestu, na ovaj dan, čuje priču o ovom zločinu i zapali svijeću za pokoj duša naših predaka“, rekao nam je Goran.

Ovo stratište će tokom narednih sedam dana posjećivati članovi porodica stradalih, jer su ustaše masakr nastavile i poslije 23. juna. Za samo nekoliko dana ugasile su više od dvije stotine života svojih komšija, koji su bili samo Srbi i ništa više.