Херцеговачки виноградари ће традиционално 14. фебруара, када се прославља заштитник виноградара Свети Трифун, званично почети радове и надају се да ће ова година бити много боља по приносима и квалитету грожђа од прошле, која није погодовала због временских прилика.
У фирми "Агрофин", која у Требињу има највећи виниград у Републици Српској са око 400.000 садница винове лозе, рекли су Срни да су почели обрађивање и обрезивање винове лозе, орање и остале радове.
"Вегетација још није кренула, а не зна се какво ће бити вријеме у мају и јуну када је цвјетање винове лозе, па је још рано говорити о очекивањима. Ако буде лијепо и сунчано вријеме без много падавина на прољеће, надамо се добром приносу грожђа", кажу у овом предузећу.
Вјерују да ће ова година бити боља, наводећи да су њихови приноси били скоро упола мањи од уобичајених због лошег времена, кише и појаве пламењаче.
Требињско предузеће "Агрофин" је највећи произвођач винских сорти грожђа у Српској, а највише имају засада жилавке, вранца, мерлота и кабернеа.
У Винарији "Бојанић" рекли су Срни да је резидба, због лијепог времена, већ почела у требињским виноградима и трајаће наредних мјесец дана, а након тога слиједи орање и ђубрење винове лозе.
Kада је ријеч о очекивањима за овогодишњи род, истичу да је још рано говорити и да ће квалитет и принос грожђа зависити од временских прилика, које прошле године нису ишле на руку виноградарима.
У требињском Подруму "Берак" очекују много бољу годину и приносе грожђа од прошлогодишње јер су већ обавили потребне радове и орезивање у виноградима, што ће највише зависити од броја сунчаних дана.
О хецеговачким винима први записи потичу још из средњег вијека, а о квалитету свједоче многе медаље које су винарима додјељиване и додјељују се на многим међународним изложбама и сајмовима вина.
Узгој и прерада грожђа временом је постала традиција за многе требињске породице, тако да се на релативно малом простору налази велики број винограда и винских подрума, који су све познатији код нас и у иностранству.